Parkingi

W poprzedniej kadencji postulowaliśmy budowę wielopoziomowych przy ROSIR-ze, przy szpitalach wojewódzkich i miejskim, przy hali na Podpromiu oraz płaskich przy wjazdach do Miasta, gdzie w zamian za opłatę parkingową pasażerowie otrzymywaliby zniżkowy liub bezpłatny bilet na komunikację publiczną.
Niestety nic z tego nie wyszło. Parking przy ROSiR-ze wg wstępnej wyceny miałby kosztować ok. 24 mln zł), a więc zdecydowanie za dużo. Z parkingu przy Podpromiu zrezygnował Prezydent, argumentując to niezgodą na wprowadzanie do centrum kolejnego strumienia aut. O parkingach przy szpitalach należało by porozmawiać z Marszałkiem, bo to jest nasz wspólny interes, gdyż Parkingi na Lwowskiej i Rycerskiej obsłużyłyby nie tylko znajdujące się tam szpitale, ale mogłyby także pełnić rolę parkingów przesiadkowych (park&ride). Wydaje się jednak, że nie było ku temu determinacji, a może i pieniędzy po obu stronach.

W każdym przypadku, bardzo drogich przecież, parkingów wielopoziomowych jest jeden fundamentalny problem: co z odpłatnością. Czy i dla kogo te parkingi miałyby być bezpłatne, dla kogo ewentualnie zniżkowe, a kto ponosiłby pełną odpłatność. Marzyłoby się nam, żeby na budowę takich obiektów dało się namówić ,jakiegoś inwestora komercyjnego, jednak wydaje się mało prawdopodobne, żeby mieszkańcy Rzeszowa i okolic udźwignęli, ceny, które zapewniłyby opłacalność takiego przedsięwzięcia. W każdym razie wszystkie te kwestie powinny być starannie przemyślane, zanim zapadnie ostateczna decyzja o ich budowie.
Tak czy owak, łatwo się nie poddamy i będziemy poszukiwać rozwiązań, które pozwolą rozpocząć w Rzeszowie tego typu inwestycje.